• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • ЄС на книжковій полиці

Нет описания фото.

Напередодні Дня Європи Центральна міська бібліотека для дітей отримала 5 посилок від Представництва Європейського Союзу в Україні з матеріалами для оформлення Куточків Європейського Союзу в п’яти бібліотеках для дітей МЦБС міста Кропивницького.

Отримані книги, ігри, навчальні карти мотивуватимуть юних користувачів до читання та пізнання Європейського Союзу, історії та культури його держав. Методичні матеріали стануть у нагоді при організації заходів.

Бібліотекарі вже отримали сертифікати про здобуті на вебінарах знання щодо сучасних методів роботи з цільовими аудиторіями бібліотек та громадськістю в рамках проекту «Інформаційна підтримка ЄС – бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні».

16 травня 2020 року в Україні відзначають День Європи.

Десять цікавих фактів про Євросоюз

 • Представництво Європейської Комісії в Україні з’явилось у 1993 році.
 • Після виходу у 2020 році Великої Британії, ЄС нараховує 27 країн-учасників.
 • У 2012 році Євросоюз став лауреатом Нобелівської премії миру.
 • У ЄС немає власних збройних сил, однак більшість країн-учасниць входять до НАТО.
 • В Європарламенті на засіданнях можна використовувати 24 офіційні мови ЄС.
 • Офіційна валюта – євро – використовується у 19 країнах ЄС.
 • Найпопулярніше місто Європи – Париж, його відвідують найбільше туристів.
 • ЄС є найбільшим торговим партнером України.
 • Безвізовий режим з ЄС дозволив українцям більше подорожувати. За 2019 рік українці загалом понад 15 млн разів перетнули сухопутний кордон, подорожуючи до країн ЄС, а гості з ЄС — понад 3 млн. разів приїздили до України.
 • Музика європейського гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині музичного твору Бетховен поклав на музику «Оду до радості», яку написав 1785 року Фрідріх фон Шиллер. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен. У 1972 році «Ода до радості» стала гімном Ради Європи. Без слів, універсальною мовою музики, гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа. У 1985 році гімн схвалили президенти та глави урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу.

2020 рік – рік Європи в Україні

Президент нашої держави оголосив 2020-й Роком Європи в Україні.

День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях та інтересах.

У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. В 2020 році День Європи в Україні припадає на 16 травня.

У К А З ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

Про День Європи

Враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію, постановляю:

1. Установити в Україні День Європи, який відзначати щорічно у третю суботу травня.

2. Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям забезпечити здійснення заходів щодо організації та проведення в Україні Дня Європи.

3. Державному комітету телебачення і радіомовлення України разом з Міністерством закордонних справ України забезпечити висвітлення у засобах масової інформації здійснення заходів, пов'язаних з організацією та проведенням в Україні Дня Європи.

Президент України Л.КУЧМА

м. Київ, 19 квітня 2003 року N 339/2003

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/339/2003

Історія створення ЄС

1945-1959: Мирна Європа початок співробітництва

Метою створення Європейського Союзу було припинення частих і кривавих війн, які траплялися між сусідніми країнами, та найгіршою з яких стала Друга світова війна.

9 травня 1950 року Європейське співтовариство вугілля і сталі починає поєднувати європейські країни в економічному та політичному сенсі для того, щоб закріпити мирне становище.

Першими шістьма країнами, що розпочали об'єднання, були Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Люксембург та Нідерланди. 1950-ті роки ознаменовані холодною війною між сходом та заходом. У 1956 році протести проти комуністичного режиму в Угорщині було придушено радянськими танковими силами; у наступному 1957 році Радянський Союз займає провідне місце в гонці у галузі космічних досліджень після запуску першого штучного космічного супутника «Супутник 1». Крім того, в 1957 році укладенням Римського договору було створене Європейське Економічне Співтовариство (ЄЕС) або «Спільний ринок».

Дивіться: Договір про заснування Європейської Спільноти

Додаткова інформація про період 1945 -1959 рр.

1960-1969: «Свінгуючі шістдесяті» - період економічного розвитку

1960-ті стають періодом розквіту «молодіжної культури», коли такі групи як The Beatles привертали величезні юрби підлітків-шанувальників, де б вони не з'являлися, і, таким чином, сприяли культурній революції та збільшували розрив між поколіннями. То був сприятливий період для економіки, позитивним фактором розвитку якої стало також і те, що країни ЄС скасували мита, які раніше збиралися під час торгівлі між цими державами. Крім того, ці країни домовилися про спільний контроль над виробництвом харчових продуктів, таким чином, у всіх тепер було достатньо їжі, а незабаром також з'явилася надлишкова сільськогосподарська продукція. Травень 1968 року відзначився студентськими бунтами в Парижі, а численні зміни у суспільстві та способі життя стали пов'язувати з так званим «поколінням 68-го».

Додаткова інформація про період 1960 -1969 рр.

1970-1979: Збільшення Співтовариства - перше розширення

1 січня 1973 року до Європейського Союзу приєдналися Данія, Ірландія і Великобританія, що збільшило кількість держав-членів ЄС до дев'яти. Результатом короткої, але жорстокої арабо-ізраїльської війни у жовтні 1973 року стали енергетична криза і економічні проблеми в Європі. Часи правління диктатур правого крила в Європі завершилися після скинення режиму Салазара в Португалії в 1974 році та смерті іспанського генерала Франко в 1975 році. Регіональна політика ЄС починає спрямовувати великі кошти на створення робочих місць та інфраструктури у відповідних галузях. Посилюється вплив Європейського Парламенту у справах ЄС, і в 1979 році всі громадяни вперше можуть безпосередньо обирати членів цього парламенту.

Додаткова інформація про період 1970 -1979 рр.

1980-1989: Зміна образу Європи - падіння Берлінської стіни

Після страйків на судноверфях у Гданську влітку 1980 року польська профспілка «Солідарність» та її лідер Лех Валеса стали відомими на всю Європу і весь світ. У 1987 році було підписано Єдиний європейський акт. Цей договір забезпечив основу для грандіозної шестирічної програми, спрямованої на усунення проблем із вільною торгівлею скрізь кордони ЄС, і, таким чином, створив «Спільний ринок». 9 листопада 1989 року внаслідок крупного політичного перевороту було знесено Берлінську стіну, і кордон між Східною та Західною Німеччинами було відкрито вперше за 28 років, що призвело до возз'єднання Німеччини, коли у жовтні 1990 року Східна і Західна Німеччини знову об'єдналися.

Додаткова інформація про період 1980 -1989 рр.

1990-1999: Європа без кордонів

Після падіння комунізму в центральній та східній Європі мешканці цих країн Європи стали близькими сусідами. У 1993 році завершується створення «Спільного ринку» з прийняттям «чотирьох свобод» щодо переміщення товарів, послуг, людей та грошей.

Європейський Союз (Євросоюз, ЄС) створено згідно з Договором, Маастрихтським Трактатом, підписаним у лютому 1992 року і чинним із листопада 1993 року. Поняття «Європейський Союз» з'явилось ще під час Паризької конференції 1972 року, столицею обрано Брюссель.